Čím vymalujete?

Malířských barev je na trhu spousta značek, hodně jsme jich za ta léta vyzkoušeli, a dá se říci, že těch opravdu nekvalitních je velmi málo. Ale zvláště u barevných odstínů musíme někdy použít dražší barvu, aby byl výsledek stoprocentní.

U některých bílých barev si připlatíte (při stejném typu barvy) jenom kvůli značce, i když jsou plně srovnatelné i s těmi méně známými. Samozřejmě, že není většinou problém se domluvit, pokud požadujete určitou značku. Pečlivě s vámi probereme vaše nároky na otěruvzdornost, bělost, lesk, prodyšnost atd. Pro příklad uvádíme několik značek se kterými pracujeme nejčastěji: Dulux, Exin, Ecolor, Mistral, Primalex.

Jaké jsou typy barev, které jsou důležité při stanovení orientační kalkulace?

1. Klihová malba

Nejlevnější otěruvzdorná, dobře prodyšná malba se standardní bělostí, kterou podle vzorníku ručně tónujeme do světlých až středně sytých odstínů. Dá se aplikovat na většinu předchozích maleb.

2. Disperzní malba

S tímto typem malby je vymalovaná většina bytů a domů a dá se rovněž aplikovat na většinu předchozích maleb. Má standardní bělost, je také dobře prodyšná a poněkud pevnější než klihová malba. Tónování odstínů se provádí na tónovacích automatech dle vzorníku.

3. Disperzní extra bílá malba

Také velmi často používaný typ otěruvzdorné barvy, který, jak napovídá název, má vysokou bělost. Při aplikaci na nestabilní povrchy může být nezbytná jejich příprava či oškrábání, aby nedošlo k praskání po vyschnutí malby. Prodyšnost u některých značek může být horší, takže potom není vhodná na sanační omítky, kde je vyžadována vysoká prodyšnost.

4. Akrylátová malba

Kvalitní otěruvzdorná, matná, plně omyvatelná malba, která vyžaduje kvalitní pevný podklad a často je potřeba odstranit předchozí disperzní nátěry. Při kvalitním základu snese desítky vrstev. Z praxe i z domova víme, že v bytě ji nejvíce oceníte ve vstupních chodbách, na schodištích a v dětských pokojích právě pro její snadnou údržbu pouhým omytím vodou. Tónování odstínů se provádí na tónovacích automatech.

5. Vinylová malba

Velmi kvalitní malba, která vyniká svojí pružností a je námi využívaná především pro velmi syté odstíny.